Last Update 23:0
Tuesday, 22 October 2019

CAF 2011 Interclubs fixtures

Check the fixtures of the CAF Champions League and CAF Confederation Cup

Monday 20 Dec 2010
Share/Bookmark
Views: 2007
Share/Bookmark
Views: 2007

Fixtures of the preliminary round of the 15th Orange CAF Champions League, “CL 2011” 

01 AS Forces Armées Nigeriennes (Niger) v J. C. A. Treichiville (Ivory Coast)
02 Saint Michel de Ouenzé (Congo) v Enyimba FC (Nigeria)
03 Union Sportive de Bitam (Gabon) v Les Astres de Douala (Cameroon)
04 O. Real de Bangui (Centrafrique) v Moloudia C. d’Alger (Algeria)
05 Grupo Desportivo Interclube (Angola) v Township Rollers FC (Botswana)
06 East End Lions FC (Sierra Leone) v Djoliba (Mali)
07 ASC Les Jaraafs (Senegal) v Gambia Ports A. (Gambia)
08 ASPAC FC (Benin) v DVO. Mongomo (Eq Guinea)
09 Asec Mimosas (Côte d’Ivoire) v ASC SNIM –Cansando (Mauritania)
10 Motor Action F. C. (Zimbabwe) V Cnaps Sports (Madagascar)
11 Raja Club Athlétic (Morocco) v Tourbillon (Chad)
12 Unlinzi Stars Football (Kenya) v Zamalek (Egypt)
13 APR FC (Rwanda) v Club Africain (Tunisia)
14 Club Recreativo Caala (Angola) v Saint George (Ethiopia)
15 Elan Club de Mitsoudjé (Comores) v Simba Sports Club (Tanzania)
16 Mighty Barolle (Liberia) v Kano Pillars (Nigeria)
17 Widad de Casablanca (Morocco) v Aduana Stars FC (Ghana)
18 Fello Star de Labe (Guinea) v AS. Faso – Yennega (Burkina Faso)
19 Vital’O FC (Burundi) v Coton Sport (Cameroon)
20 Zanzibar Ocean View (Zanzibar) v AS V. Club (DR Congo)
21 Supersport (South Africa) v Matlama FC (Lesotho)
22 Young Buffaloes FC (Swaziland) v St. Michel United (Seychelles)
23 Zesco United (Zambia) v Liga Desportiva M. (Mozambique)
 

First leg: Jan 28-30, second: Feb 11-13

Bye: Entente Sportive de Setif (Algeria) - Al Ahly (Egypt) – Ittihad (Libya) – Stade Malien (Mali) - TP Mazembe (RD Congo) - Hilal (Sudan) – Merrikh (Sudan) - Etoile Sportive de Tunis (Tunisia) - Dynamos (Zimbabwe)

Second round

Al-Ittihad (LBA) v ASFAN or Abidjan
Bitam or Astres v Ouenze or Enyimba
Dynamos (ZIM) v Bangui or Mouloudia
Al-Merreikh (SUD) v InterClube or Rollers
Diaraf or Ports v Lions or Djoliba
Esperance (TUN) v ASPAC or Mongomo
Motor or Cnaps v ASEC or Cansando
Stade Malien (MLI) v Raja or Tourbillon
APR or Africain v Ulinzi or Zamalek
Al-Hilal (SUD) v Caala or George
TP Mazembe (COD, holders) v Mitsoudje or Simba
Wydad or Aduana v Barrolle or Pillars
Entente Setif (ALG) v Fello or Yennenga
Ocean View or Vita v Vital'O or Cotonsport
Al-Ahly (EGY) v SuperSport or Matlama
Zesco or Muculmana v Buffaloes or Michel

First leg: March 18-20, second: April 1-3
 

Third round

Bitam, Astres, Ouenze or Enyimba v Ittihad, ASFAN or Abidjan
Merreikh, InterClube or Rollers v Dynamos, Bangui or Mouloudia
Esperance, ASPAC or Mongomo v Diaraf, Ports, Lions or Djoliba
Malien, Raja or Tourbillon v Motor, Cnaps, ASEC or Cansando
Hilal, Caala or George v APR, Africain, Ulinzi or Zamalek
Wydad, Aduana, Barrolle or Pillars v Mazembe, Mitsoudje or Simba
Ocean View, Vita, Vital'O or Cotonsport v Setif, Fello or Yennenga
Zesco, Muculmana, Buffaloes or Michel v Ahly, SuperSport or Matlama

First leg: April 22-24, second: May 6-8

Note: Winners qualify for group phase and losers for final African Confederation Cup qualifying round

 
Fixtures of the preliminary round of the 8th Orange Confederation Cup, “2011”:

01 ASC Tevragh Zeina (Mauritania) v AS Real (Mali)
02 Missisle (Gabon) v Interstars (Burundi)
03 AC Leopards Dolisie (Congo) v Etincelles (Rwanda)
04 Toure Kunda Footpro (Senegal) v Ports Authority (Sierra Leone)
05 CA Batna (Algeria) v El Nasr (Libya)
6 DYTO (Togo) v Sahel SC (Niger)
7 USS Krake (Benin) v MAS (Morocco)
8  Sewe Sport (Cote d’Ivoire) v Ashantigold (Ghana)
9 Foullah Edifice (Tchad) v Sony de Ela Nguema (Eq Guinea)
10 AS Aviaçao (Angola) v Sofapaka (Kenya)
11 Highlanders (Zimbabwe) v Nchanga (Zambia)
12 AS Adema (Madagascar) v Desp. do Maxaquene (Moazambique)
13 US St. Marienne (Reunion) v Bidvest Wits (South Africa)
14 Centre Salif Keita (Mali) v DHJ (Morocco)
15 Fouvou Baham (Cameroon) v USFA (Burkina Faso)
16 FS Sequence (Guinea) v Africa Sport (Ivory Coast)
17 DFC 8e Arrondissement (Central A.) v Tiko Utd (Cameroon)
18 KMKM (Zanzibar) v DCMP (DR Congo)
19 Mbabane Highlanders (Swaziland) v Victors (Uganda)
20 Young Africans (Tanzania) v Dedebit (Ethiopia)

First leg: Jan 28-30, second: Feb 11-13

Bye: JSK (Algeria) - 1o de Agosto (Angola) - Ismaily (Egypt) - Haras El Hodoud (Egypt)- FUS (Morocco) -Kaduna Utd (Nigeria) - Sunshine Stars (Nigeria) - St Eloi Lupopo (RD Congo) - El Khartoum (Sudan) - El Nil (Sudan) - ESS (Tunisia) - Olympique de Beja (Tunisia)
 

Second round
 

JS Kabylie (ALG) v Tevragh or Real
Al-Nil (SUD) v Forces or Inter
Primeiro Agosto (ANG) v Leopards or Etincelles
FUS Rabat (MAR, holders) v Mbour or Ports
Al-Khartoum (SUD) v Batna or Nasr
Krake or MAS v Dynamic or Sahel
Etoile Sahel (TUN) v Sewe or AshantiGold
Kaduna Utd (NGR) v Foullah or Nguema
Ismailia (EGY) v Aviacao or Sofapaka
St Eloi Lupopo (COD) v Highlanders or Nchanga
Marienne or Wits v Adema or Maxaquene
Olympique Beja (TUN) v Keita or Jadida
Sequence or Africa Sports v Baham or USFA
Sunshine Stars (NGR) v Arrondissement or Tiko
Highlanders or Victors v KMKM or Pembe
Harras al-Hodoud (EGY) v Young Africans or Dedebit

First leg: March 18-20, second: April 1-3


Third round

Nil, Forces or Inter v Kabylie, Tevragh or Real
FUS, Mbour or Ports v Primeiro, Leopards or Etincelles
Krake, MAS, Dynamic or Sahel v Khartoum, Batna or Nasr
Kaduna, Foullah or Nguema v Etoile, Sewe or AshantiGold
Lupopo, Highlanders or Nchanga v Ismailia, Aviacao or Sofapaka
Beja, Keita or Jadida v Marienne, Wits, Adema or Maxaquene
Sunshine, Arrondissement or Tiko v Sequence, Africa, Baham or USFA
Hodoud, Africans or Dedebit v Highlanders, Victors, KMKM or Pembe

First leg: April 22-24, second: May 6-8

Short link:

 

Email
 
Name
 
Comment's
Title
 
Comment
Ahram Online welcomes readers' comments on all issues covered by the site, along with any criticisms and/or corrections. Readers are asked to limit their feedback to a maximum of 1000 characters (roughly 200 words). All comments/criticisms will, however, be subject to the following code
  • We will not publish comments which contain rude or abusive language, libelous statements, slander and personal attacks against any person/s.
  • We will not publish comments which contain racist remarks or any kind of racial or religious incitement against any group of people, in Egypt or outside it.
  • We welcome criticism of our reports and articles but we will not publish personal attacks, slander or fabrications directed against our reporters and contributing writers.
  • We reserve the right to correct, when at all possible, obvious errors in spelling and grammar. However, due to time and staffing constraints such corrections will not be made across the board or on a regular basis.
Latest

© 2010 Ahram Online.