Last Update 8:55
Sunday, 19 January 2020

African Confederation Cup results - 2nd round

Results of the CAF Confederation Cup round 16 first & second legs

Saturday 2 Apr 2011
Share/Bookmark
Views: 1433
Share/Bookmark
Views: 1433

Sofapaka 4-0 Ismaili (Egypt)
Scorers: Mugalia 26, 33, Mulama 37, Kagogo 90
Ismaili (Egypt) 2-0 Sofapaka
Scorers: Abou-Gresha 10, Abd-Rabou 14
Sofapaka qualify after winning 4-2  on aggregate

Dedebit (Ethiopia) 1-1 Harras al-Hadoud (Egypt)
Scorers : Fekadu 2 / Abdel-Ghany 90
Harras al-Hadoud (Egypt) 4-0 Dedebit (Ethiopia)
Scorers : Mekky 7, Halim 58 , Farouk 80, Abdel-Ghany 86
Harras al-Hadoudqualify after winning 5-1  on aggregate

Difaa al-Jadida (Morocco) 3-0 Olympique Beja (Tunisia)
Scorers : Adil Kerrouchi 30, Rafik Abdessamad 70, 81
Olympique Beja (Tunisia) 2-0 Difaa al-Jadida (Morocco)
Scorers: El Manai 90+2, Camra 90+5
Difaa al-Jadida qualify after winning 3-2 on aggregate

Nchanga Rangers (Zambia) 0-2 St Eloi Lupopo (DR Congo)
Scorers :  Ziyunga 56, Agiti 90
St Eloi Lupopo (DR Congo) 1-0 Nchanga Rangers (Zambia)
Scorers: Carrington Ngomba 22
St Eloi Lupopo  qualify after winning 3-0 on aggregate

Missile Forces (Gabon) 2-1 Al Nil (Sudan)
Al Nil (Sudan) 1-1 Missile Forces (Gabon)
Scorers: Taaicha 65 / Cedric 67
Missile Forces qualify after winning 3-2 on aggregate

Toure Kounda Mbour (Senegal) 0-1 FUS Rabat (Morocco)
Scorers: Ame Diallo 73, Cheikh Samb 87 / Mansour Abdelilah 42
FUS Rabat (Morocco) 2-0 Toure Kounda Mbour (Senegal)
Scorers: Hicham Fatihi 10, Adil Meskini 70
FUS Rabat  qualify after winning 3-0 on aggregate

Tevragh Zeina (Mauritania) 1-2 JS Kabylie (Algeria)
JS Kabylie (Algeria) 1-0 Tevragh Zeina (Mauritania)
Scorers: Nessakh 25
JS Kabylie qualify after winning 3-1 on aggregate

DC Motema Pembe (DR Congo) 1-0 Victors (Uganda)
Scorers: Nkanu Mbiyavanga 90
Victors (Uganda) 1-1 DC Motema Pembe (DR Congo)
Scorers: Yuda Mugalu 19, Ilonga Ngasanya 80
DC Motema Pembe (DR Congo) qualify after winning 2-1 on aggregate

Leopards (Congo) 1-0 Primero de Agosto (Angola)
Primero de Agosto (Angola) 2-0 Leopards (Congo)
Scorers: Roger 37, 'Bena' 74
Primero de Agosto qualify after winning 2-1 on aggregate  

Sahel (NIG) 1-2 Moghreb Fes (MAR)
Scorers : Kader Fall 10, Mohammed Chihani 83
Moghreb Fes (MAR) 0-0 Sahel (NIG)
Moghreb Fes qualify after winning 2-1 on aggregate

Foullah Edifice (Chad) 1-0 Kaduna Utd (Nigeria)
Kaduna Utd (Nigeria) 2-0 Foullah Edifice (Chad)
Scorers: Ali Adamu 37, Linus Adams 55
Kaduna Utd qualify after winning 2-1 on aggregate

AshantiGold (Ghana) 2-1 Etoile du Sahel (Tunisia)
Scorers: Theophilus Anubaah 67, 74 / Lamjed Chehoudi 60
Etoile du Sahel (Tunisia) 3-0 AshantiGold (Ghana)
Scorers: Shahoudy 43, Petroly 64, 90.
Etoile du Sahel qualify after winning 4-2 on aggregate

Tiko Utd (Cameroon) 0-1 Sunshine Stars (Nigeria)
Scorers: Olundare 87
Sunshine Stars (Nigeria) 2-0 Tiko Utd (Cameroon)
Scorers: Kayode Abiodun 47, Ajani Ibrahim 75
Sunshine Stars qualify after winning 3-0 on aggregate

Adema (Madagascar) 2-0 Wits University (South Africa)
Wits University (South Africa) 1-1 Adema (Madagascar)
Scorers: Haskins 55 / Ratokorinira 56
Adema  qualify after winning 3-1 on aggregate 
 

Africa Sports (Ivory Coast) v USFA (Burkina Faso)

Al Khartoum (Sudan) v Al-Nasr (Libya)

Note
Al-Khartoum (SUD) v Al-Nasr (LBA) reduced to one leg in Sudan and Africa Sports (CIV) v USFA (BUR) reduced to one leg in Burkina Faso because of security situations in Libya and Ivory Coast. Matches will be played over weekend of April 1-3 

Short link:

 

Latest

© 2010 Ahram Online.