(All times GMT)
Friday 7 March
E.S. Sahel (Tunisia) 3-0 CARA Brazzaville (Congo) 0-1
Scorers: Saif Ghezal 25, Mohamed Slama 37, Hamza Lahmar 48 (pen)
Etoile Sahel reach the third round with a 3-1 aggregate win
Ahly Shandi (Sudan) 1-0 AS Kigali (Rwanda) 0-1
Scorer: Ahmed Adel 90
AS Kigali reach the third round after winning 5-4 on penalties following a 1-1 aggregate draw
Saturday 8 March
St. Michel United (Seychelles) 3-1 How Mine (Zimbabwe) 1-5
Howa Mine reach the third round with a 6-4 aggregate victory
ZESCO United FC (Zambia) 1-0 Ferroviario Da Beira (Mozambique) 0-0
Scorer: Kalengo 32
Zesco reach the third round with a 1-0 aggregate win
Bayelsa United (Nigeria) 2-0 Kondzo (Congo) 0-0
Scorers: Ebimobowei 23, Buhari 59
Bayelsa United reach the third round with a 2-0 aggregate win
ASEC Mimosas Abidjan (Ivory Coast) 1-1 Cercle de Bamako (Mali) 2-0
Scorers: Koffi 41/ Diarra 16
ASEC reach the third round with a 3-1 aggregate win
Maghreb de Fes (Morocco) 2-1 Medeama (Ghana) 0-3
Medeama reach the third round with a 4-2 aggregate win
Sunday 9 March
AFC Leopards (Kenya) 2-2 Supersport United (South Africa) 0-2
AFC Leopards reach the third round with a 4-2 aggregate win
Bizertin (Tunisia) 2-0 Desportivo da Huila (Angola) 1-0
Scorers: A Machani 11, Y Mbengué 88
Bizertin (Tunisia) reach the third round with a 3-0 aggregate win
CS Constantinois (Algeria) 2-0 Red Lions FC (Liberia) 1-0
CS Constantinois (Algeria) reach the third round with a 3-0 aggregate win
Difaâ Hassani El Jadidi (Morocco) 4-0 Gamtel FC (Gambia) 2-0
Scorers: Zakaria Hadraf, Ayoub Nanah x3
Difaâ Hassani El Jadidi (Morocco) reach the third round with a 6-0 aggregate win
Warri Wolves (Nigeria) 1-1 US Douala (Cameroon) 3-2
Scorers: Najare (pen) / Djumo (pen)
Warri Wolves (Nigeria) reach the third round with a 4-3 aggregate win
Djoliba AC (Mali) 1-0 CS Don Bosco (DR Congo) 1-2
Djoliba AC (Mali) reach the third round on away goal rule
Ismaily (Egypt) 0-0 Etanchéité (DR Congo) 0-0
Ismaily (Egypt)reach the third round after winning 4-3 on penalties following a 0-0 aggregate draw
Petro Atletico (Angola) 4-0 Ebusua Dwarfs (Ghana) 0-2
Scorers: Flavio x2, Gilberto, Ladji Keita
Petro Atletico (Angola) reach the third round with a 4-2 aggregate win
Wadi Degla (Egypt) 2-0 AS Douane de Lomé (Togo) 1-1
Wadi Degla (Egypt) reach the third round with a 3-1 aggregate win
First leg matches in parenthesis.
(For more sports news and updates, follow Ahram Online Sports on Twitter at @AO_Sports and on Facebook at AhramOnlineSports.)
Short link: