Young Buffaloes (SWZ) 0-2 Zesco Utd (ZAM)
Scorers: Chileshe 47, Luputa 78
Zesco Utd (ZAM) 5-0 Young Buffaloes (SWZ)
Scorers: Luputa 2, 10, 78, Chilehe 15, Zulu 69
Zesco Utd qualify after winning 3-2 on aggregate
Djoliba (MLI) 1-1 Diaraf (SEN)
Scorers: Ndiour 60 (O.G) / Ndiaye 67
Diaraf (SEN) 3-0 Djoliba (MLI)
Scorers: Sidibe 7, 69, Ndoye 47
Diaraf qualify after winning 4-1 on aggregate
SuperSport Utd (RSA) 1-0 Al-Ahly (EGY)
Scorers: Maluleki 26
Al-Ahly (EGY) 2-0 SuperSport Utd (RSA)
Scorers: Hosni 3, Da Silva 85
Al-Ahly qualify after winning 2-1 on aggregate
Zamalek (EGY) 2-1 Club Africain (TUN)
(Match abandoned after pitch invasion)
Scorers: Fathallah (PK) 27, Yasser 45 /Ben Yahia 38
Club Africain (TUN) 4-2 Zamalek (EGY)
Scorers: Ndouaselto 3, Mouihbi 46 Aouadhi 53, Ifa 86 / Shikabala 27, Gaafar 79
InterClube (ANG) 2-0 (3-2) Al-Merreikh (SUD) after Penalty kicks
Scorers: Barros 15, Henriques (PK)41
Al-Merreikh (SUD) 2-0 InterClube (ANG)
Scorers: Hanno 16, Agab 86
InterClube qualify on penalties, 3-2 on aggregate
Recreativo Caala (ANG) 1-1 Al-Hilal (SUD)
Scorers: Paizinho 30 / Sadomba 68
Al-Hilal (SUD) 3-0 Recreativo Caala (ANG)
Scorers: Aly 45, Tayeb 50,59
Al-Hilal qualify after winning 4-1 on aggregate
Raja Casablanca (MAR) 1-0 Stade Malien (MLI)
Scorers: Traore 40
Stade Malien (MLI) 2-1 Raja Casablanca (MAR)
Scorers: Koulibaly 45, 52 / El-Moubarki 6
Raja Casablanca qualify on the away goal rule, 2-2 on aggregate
ASFA Yennenga (BUR) 3-3 Entente Setif (ALG)
Entente Setif (ALG) 2-0 ASFA Yennenga (BUR)
Scorers: Hermani 8 / Hadj Aissa 47
Entente Setif qualify after winning 5-3 on aggregate
ASPAC (BEN) 2-0 Esperance (TUN)
Scorers: Mohedi 37, Boureima 68
Esperance (TUN) 5-0 ASPAC (BEN)
Scorers: Msakni 8, 15, Traore 12, Maxime 25, Darragi 32
Esperance qualify after winning 5-2 on aggregate
Simba (TAN) 2-3 TP Mazembe (COD, holders)
Scorers: Mkina 58 / Samata 65 Singuluma 17, Kaluyituka 63,73
TP Mazembe (COD, holders) 3-1 Simba (TAN)
Scorers: Mulota 10, Amia 27, Dioko 64 / Kwi 75
TP Mazembe qualify after winning 6-3 on aggregate
Kano Pillars (NGR) 0-0 Wydad Casablanca (MAR)
Wydad Casablanca (MAR) 2-0 Kano Pillars (NGR)
Scorers: N'Guessi Ondama 9, 84
Wydad Casablanca qualify after winning 2-0 on aggregate
Enyimba (NGR) 2-1 US Bitam (GAB)
Scorers: Victor Barnabas, Josiah Madubuchi
US Bitam (GAB) 0-0 Enyimba (NGR)
Enyimba qualify after winning 2- 1 on aggregate
Cotonsport Garoua (CMR) 2-0 V Club (COD)
Scorers : Babanda 33, Moumi 80
V Club (COD) 0-1 Cotonsport Garoua (CMR)
Scorers: Momi 3
Cotonsport Garoua qualify after winning 3- 0 on aggregate
Mouloudia Alger (ALG) 3-0 Dynamos (ZIM)
Scorers: Bedbouda 41, 90, Mokdad 76p
Dynamos (ZIM) 4-1 Mouloudia Alger (ALG)
Scorers : Guthrie Zhokinyi 18-pen, Patrick Mutuma 46, Denver Mukamba 78, Farai Vimisai 84 / Reda Babouche 89-pen.
Mouloudia qualify on the away goal rule, 4-4 on aggregate
Motor Action (ZIM) 0-0 (2-4) ASEC Mimosas (CIV)
ASEC qualify after winning the penalty shootout. Tie reduced to single match because of security situation in Ivory Coast
Note: Al-Ittihad (LBA) v JC Abidjan (CIV) reduced to single match at a neutral venue between April 1 and 3 because of security situation in Libya
Short link: